Vatandaşlar, kendilerinin Genel Sağlık Sigortası kapsamında olup olmadıklarını merak ediyor.Bu sebeple üstüne herhangi bir Genel Sağlık Sigortası(GSS) borcunun bulunup bulunmadığını öğrenmiş oluyorlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, nüfus kayıtlarında ilk ikamet adresi Türkiye olan ve Türkiye’de herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişiler, GSS kamsamında yer alıyorlar. 

Yurtdışında yaşayanlar, Türkiye’deki sağlık hizmetlerinden yararlanmayan kişiler GSS ödemek durumunda olup olmadıklarını merak ediyor. Yurtdışında yaşayan, Türkiye’de ikameti bulunmayan ve Türkiye’de sağlık hizmetlerinden yararlanmayan kişiler bu ödeme kapsamında değildir. 

Yurtdışında ikamet eden kişiler, GSS borcu varsa eğer sildirmek durumundalar. Bunun için öncelikle e-devlet sistemi üzerinden GSS borç sorgulama işlemi yapılıyor. Daha sonra yine e-devlet üzerinden nüfusta ikametinizin neresi olduğu kontrol ediliyor. Eğer ilk ikamet adresi Türkiye görünüyor ise bunu değiştirmek durumundalar. E-devlette belirtilen adres, yurtdışında yaşadığınız yerin adresi olması gerekiyor.  E-devletten  “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri- Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” butonuna gelerek kontrol edilebiliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here