YSK Başkanı açıklamalarıyla eleştirilere son noktayı koydu

20 Nisan 2017, 17:22

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, hayır tarafından pek çok partinin referandumun iptaline yönelik talep gelmesine yönelik açıklamalarıyla son noktayı koydu.

16 Nisan referandumunda Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı karar hayır cephesinden yoğun bir şekilde tepki gördü. Mühürsüz oyların da geçerliliğine ilişkin alınan karar sonrasında bir hukuksuzluk olduğu öne sürüldü.

Yüzde 51 oranında çıkan ‘’evet’’ kararıyla Cumhurbaşkanlığı sistemi onaylanmış oldu. Ancak seçim esnasında YSK’nın mühürsüz oyları da geçerli kılması tartışmaların fitilini ateşledi. Bu konuda defalarca açıklamalar yapan YSK Başkanı, son açıklamalarıyla eleştirilere noktayı koydu.

Sadi Güven, kendisine yönelik yürütülen eleştiri kampanyasına cevap vermeyeceğini belirtti. Bununla birlikte Güven sözlerinin devamında ‘’Siyasi değilim, hakimim’’ dedi.

Oyların iptali talep ediliyor

CHP, HDP ve Vatan Partisi’nden yoğun bir şekilde referandumun tekrarı talep ediliyor. CHP bu durum için ‘’Maç oynanmaktayken karar değişikliği olmaz’’ diyerek durumun yanlış olduğunu belirtti. Bununla birlikte atılan bir diğer iddia da ise mühürsüz oyların kabul edilmemesi halinde ‘’hayır’’ kararının daha fazla olduğu yer almakta.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.