Yılbaşı Düzenlenen Reina Saldırısının Planlayıcısı DEAŞ Militanı Öldürüldü

22 Nisan 2017, 00:56

Ülkemizde yılbaşı gecesi gerçekleştirilen reina saldırısının ardından soruşturma ve araştırmalar devam etmekteydi. Bugün ise saldırının planlayıcısı DEAŞ militanının öldürüldüğü bildirildi!

Yılbaşı gecesi ülkemizde yaşanan katliam saldırısı uluslararası basında büyük yankı uyandırmıştı. Ülke de korku saçan saldırı İstanbul’da çoğunlukla yabancı uyruklu kişilerin gittiği bir reinada gerçekleştirilmişti. Makineli tüfek ile mekana yapılan terör saldırısında çok sayıda hayatını kaybeden ve yaralanan olmuştu. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere çok sayıda ülke saldırı sonrasında harekete geçmiş ve saldırının planlayıcısının tespiti için çalışmalar başlatmıştı. Saldırıyı üstlenen kişinin ise DEAŞ terör örgütüne bağlı olduğu ortaya çıkarılmıştı.

ABD’DEN ÖLDÜRÜLDÜ BİLDİRİMİ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Kuvvetler Komutanlığı reina saldırısının sorumlusu DEAŞ militanı Abdurrahman Özbeki’yi Suriye’deki bir kara harekatında öldürdüğünü duyurdu. 6 Nisan’da gerçekleştirilen operasyonla bölgedeki terör örgütlerine darbe vurulduğu ve bu operasyonlar esnasında da reina katliamını planlayan şahsın öldürüldüğü bilgisi gündeme geldi. 

İstanbul Ortaköy’deki reinaya yapılan saldırı sırasında 1 polis şehit olmuş, 25’i yabancı uyruklu olmak üzere 39 kişi de hayatını kaybetmişti. 65 kişinin yaralı olarak tedaviye alındığı saldırı sonrasında bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alınmıştı. Saldırıyı düzenleyen Özbek asıllı terörist ise 17 gün sonra ele geçirilmişti.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.