Yeni sınav Sistemi olan TYS nedir? İşte Detaylar

13 Ekim 2017, 17:53

2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlayacak yeni sınav resmi olarak yürürlüğe geçti. Peki yeni sınav sistemi nasıl uygulanacak?

2017-2018 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan sınavın yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olacak. Yeni sınav sisteminde adaylar, iki oturuma tabi tutulacak ve ilk oturumda temek yeterlilik esas alınacak. 

YGS yerine Temel Yeterlilik Sınavı geliyor!

Temel Yeterlilik Sınavı’nda sadece Temel Türkçe ve Temel Matematik tesleri yer alırken puana her ikisi de %50 oranda etki edecek. 40 Türkçe sorusu ve 40 matematik sorusundan oluşacak bu sınav cumartesi sabah oturumunda gerçekleşecek. TYS’nin etkisi toplam puana %40 oranında yansıyacak.

YKS nedir?

Baraj Puanları Aynı Şekilde Devam Ediyor

Önceki sistemde önlisans için gerekli olan 150 baraj puanı TYS için de geçerli olacak. İkinci oturuma girebilmek için ise TYS’den en az 180 puan almak gerekecek.

Yeni sınav sisteminde Temel Yeterlilik Sınavı’nda 200 puan alan adaylar, tercih yapmadıkları taktirde bir sonraki sene de bu puanı kullanabilecekler. Temel Yeterlilik Testi’nin etkisi ise yüzde 40 olacak.

2. Oturum Sınavları Ne Zaman Yapılacak? İçerikleri Nasıl Olacak?

Bir önceki sistemde LYS olarak bilinen sınavın karşılığı olan sınav sözel, sayısal ve eşit ağırlık adayları için cumartesi öğleden sonra; dil öğrencileri için ise pazar günü yapılacak. 

İkinci oturum 4 testten oluşacak olup adaylara edebiyat-coğrafya alanlarında toplamda 40 soru, matematik alanında toplam 40 soru, fen bilimleri alanında toplam 40 soru, tarih-coğrafya-felsefe-dinkültürü alanlarında toplam 40 soru sorulacak.

Baraj Puanı Geçerli

Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı bu yıl da aynı tutulmuştur. TYS’den en az 150 puan alan adaylar, özel yetenek ile öğrenci alan lisans programlarına başvuru yapabilecekler. 

Sınav Tarihi Belli Oldu mu?

Yeni sistem resmi olarak yürürlüğe girdi. 2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde ilk kez uygulanacak olan yeni sınav sisteminin ne zaman gerçekleşeceği konusunda ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.