Yarın 6 Ekim Cuma İstanbul’da okullar tatil mi? Öğrenciler Valilikten Açıklama Bekliyor

5 Ekim 2017, 23:30

Sosyal medyada yankı uyandıran İstanbul'un Kurtuluş yıl dönümünün kutlanıp kutlanmayacağı merak konusu. İstanbul Belediye Başkanı Mevlut Uysal'ın bu durumla ilgili haber vermesi bekleniyor.

Sosyal medayada dalgalar halinde tepkiler büyüyor. 6 Ekim 2017’de İstanbulun düşman işgalinden kurtulmasının zafer yıl dönümüne denk gedldiği için okulların tatil olup olmayacağı, kutlamaların yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

Birçok dış nifakların gözdesi halinde olan şehirimi İstanbul, yıllardan buyana sürekli istilalar, işgaller altında olmuştur. Tüm dünya ülkelerince hem kutsal, hem siyasal hem de ekonomik önemi olan ülke Ftaih sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbulu işgal etmesiyle Türkler’in eline geçmiş ve o dönemden bu döneme Türkiyenin sınırları içinde yer alan vatan toprağımız olmuştur.

1. Dünya Savaşı’nın getirdiği yıkımlar Türkiye’yide etkilemiş, Türkiye kendisini savaşın içinde bulmuştur. Avrupa ülkelerince, vatan topraklarımız üzerinde haince planlar güdülmüş, işgal etmek ve sömürge olarak kullanmak için İtilaflar adı altında örgütlenmişlerdir. Mustafa Kemal’in liderliğinde, Mustafa Kemal’in silah arkadaşları, Türk ordusu ve Türk halki milli mücadelede birbirlerine destek olmuştur. Vatan toprakları topyekün savunulmaya çalışılmıştır. İstanbul, siyasi, ekonomik ve stratejik konumundan dolayı İtilaf devletlerinin gözdesi haline gelmiştir. İtilaf devletlerince 1919 yılında işgal edilmiştir. Türk ordularınca  6 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti, İtilafların (Fransa, İngiltere ve İtalya)  elinden kurtarılmıştır. Lozan anlaşmasına karşı ayaklanmaların başgösterdiği ülkede halkın milli mücadeleye ve Türk askerlerine desteği ile İstanbul düşmanların elinden kurtarılmıştır. 

5 yıl düşman himayesinde kalan vatan toprağımız, milletin azim ve kararlılığı ile kurtarılmasıyala o günden bu yana 6 Ekim İstanbulun kurtuluş günü olarak coşku ile kutlanılmaktadır. 

Sosyal medyada da dikkat çekilen bu konu, İstanbul’un kurtuluş gününün kutlanıp kutlanılmayacağı merak konusu. Öğrenciler, İstanbul’un kutuluş günü dolayısı ile okulların tatil olup olmayacağı tartışılıyor. 2017 Cuma günü İstanbul Belediye Başkanı Mevlut Uysal, İstanbul’da okulların tatil olup olmayacağı ile ilgili haberi vermesi bekleniyor. Geçen sene bu durum tereddüt görmüş ve okullar o gün eğitime devam etmiştir. Şimdi ise gözler Mevlut Uysal’da. Okulların tatil olup olmayacağı ile ilgili konuşmayı bugun bildirmesi bekleniyor. 

Kaynak : https://www.haberler365.net/gundem/istanbulun-kurtulusu-olan-6-ekim-cuma-okullar-tatil-olacak-mi-merakla-bekleniyor-2061.html

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.