Venezuela Karıştı Ülke Geneli Hükümet Karşıtı Gösterilerde Ölü Sayısı 7 Oldu

20 Nisan 2017, 21:16

Venezuela'da iki haftadır süren hükümet karşıtı protestolarda ölü ve yaralı sayıları artıyor.

Venezuela’da, Yüksek Mahkeme’nin muhalefetin kontrolünde olan meclisin yetkilerini elinden aldı. Parlemanto Başkanı Jullio Borges, mahkeme kararı için “hükümet darbesidir” açıklaması yaparken halkı bu kararı protesto etmek için yapılacak mitinglere davet etti.

Ülkedeki siyasi gerginliğin daha fazla artmasını istemeyen Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Yüksek Mahkeme’nin kararını geri çekmesini sağladı. Yüksek Mahkeme, meclisin yetkilerini kaldıran kararına sebep olarak meclis yetkililerinin yasal düzenlemelere uymamasını ve yargı kararlarını tanımamasını sundu.

Venezuela’da Protestolar Devam Ediyor

Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Yüksek Mahkeme’nin kararını geri çekmesini sağlaması ile de sakinleşmeyen protestocular, mahkeme üyelerinin görevden alınmasını istiyor. Yaklaşıık iki haftadır süren protestolarda mecliste çoğunluğu oluşturan muhalefetin taraftarları, hükümeti protesto etmeye devam ediyor.

Protesto sırasında çıkan arbedelerde ölü ve yaralı sayısı gittikçe artıyor. 17 yaşındaki bir gencinden polis kurşunun isabet etmesiyle öldüğü olaylarda ölü sayısı 7’ye yükseldi. Göstericiler Devlet Başkanı Maduro’nun istifasını ve ülkenin erken seçime gitmesini istiyor.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.