Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantının ana gündem maddesi ise eğitimdi. Toplantı, Milli  Eğitim Bakanı ve YÖK Başkanı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. 6 Eylül’de başlayacak olan eğitim ve öğretim döneminden önce son durumların ele alındığı toplantının sonrasında basın açıklaması yapıldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yapılan basın açıklamasında Sağlık Bakanı Koca, daha önce son 4 haftada vaka sayılarındaki artışın özellikle aşı olmayan kişilerden kaynaklandığını ifade ettiğini söyleyerek, bugün itibariyle de aktif vaka sayılarının yüzde 81’ininin tam aşılı olmayan kişiler olduğunu belirtti. Hastanelerde yatan hastaların yüzde 90’ının aşı olmayan vatandaşların olduğunu söyleyen Bakan Koca, vefat edenlerin ise yüzde 90’ının ya hiç aşı olmamış kişilerin ya da aşılarının eksik olduğu kişilerin olduğunu belirtti.

Açıklamasının devamında ise Bakan Koca, önümüzdeki hafta okulların açılacağını belirterek bunun için tedbirlerin ve kuralların bulunduğu rehberi uygulayacaklarını söyledi. Tüm gayretlerinin, öğrencilerin yüz yüze eğitim alması ve bu sürekliliğin korunması olduğunu ifade etti. Salgının artık okulların kapanma sebebi olmayacağını, artık aşının var olduğunu ve gençlerin eğitimlerinin eksik kalmasının bugün ve gelecek için çok üzücü olduğunu belirten Sağlık Bakanı, vatandaşların sorumluluklarını bilerek tedbirlere uymaları gerektiğini, aynı zamanda aşılarının olmaları gerektiğini de vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı’ndan yüz yüze eğitim açıklaması

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’de açıklama yaptı. Öncelikle teşekkürlerini ileten Bakan Özer, yüz yüze eğitimin artık bir tercih meselesi olmadığını, artık bir zorunluluk olduğunu belirtti.

DSÖ ve UNICEF gibi kuruluşlarında eğitimin yüz yüze ve kesintisiz olarak devam etmesinin hayati önem taşıdığını ifade ediyor.

Sağlık Bakanlığı ile yüz yüze eğitim için gerekli adımların atıldığını, koronavirüs salgını kapsamında alınması gereken önlemler rehberinin 81 ile gönderdiklerini söyleyen Milli Eğitim Bakanı, okulların ihtiyaç duyulan maske, dezenfektan ve temizlik malzemelerini de tüm okullara gönderdiklerini belirtti.

Bakan Özer, 6 Eylül’de okulların açılacağını ama minik öğrenciler için uyum haftasının 1 Eylül’de başladığını söyledi. 2 günlük sürecin sorunsuz bir şekilde başladığını belirtti. Milli Eğitim Bakanı, 6 Eylül’den itibaren haftada 5 gün olmak kaydıyla okulların açılacağını yineleyerek, okulların yeniden kapanmaması için sorumluluğun sadece kendilerinde değil, tüm velilerin, servis şoförlerinin, öğretmenlerin ve kantin çalışanlarına kadar her kesimin sorumluluğu dahilinde olduğunu belirterek okulların bir daha kapanmaması için herkese çağrı yaptı. Bakan Mahmut Özer, okulların bir daha kapanmaması için belirlenen kurallara harfiyen uyma konusunda ricada bulundu ve şunları ekledi:

“Süreç tüm paydaşları ilgilendiren bir süreçtir. Yine bu süreçte İçişleri Bakanlığımızdan çok destek gördük. Bir kez daha vurgulamak istiyorum. Okullarımız ilk açılan ve son kapatılan yerler olmalıdır.”