Günümüz korona virüs salgını nedeniyle engelli ve emeklilk ile ilgili hastaların kontrol edilebilmesi ileri bir tarihe erteleniyor. 

Kalıcı bir hastalığı olmayan kişiler için ve tedavi sonucu iyileşecek durumda olanlar için heyet raporuna Sağlık Kurulu tarafından kontrol tarihi belirtiliyor. Kontrol tarihinde belirtilen güne gelindiğinde hasta olan kişiler, hastalığı hakkında güncel bilgileri için tekrardan heyete gönderiliyor. Bu sistem kontrol muayenesi olarak kabul ediliyor. Hastaların bu hususta kontrol günlerini aksatmamaları gerekiyor. 

Hastaların tedavi edilerek geçebilecek bir hastalıkları yoksa bunların kontrolünün yapılması kabul edilmiyor. Kontrole gitmeyip erteleyen hastalar içinse kontrole gidene kadar emekli maaşları kesintiye uğruyor. 

Maaş kesilmesi neye göre hesaplanıyor?

-Kontrol muayenesinin yapılmasının ardından  yeni belirtilen oranı takip eden yeni dönemde maaş aylığı azaltılabiliyor, arttırılabiliyor veya tamamen kesilebiliyor. 

-Kontrol başvurusunu engelleyeck herhangi bir özel durumu yokken kontrol muayenesine başvuruda bulunmayan hastaların maaşları kesiliyor. 

-SGK tarafından alınan tebliğ sonrası 3 ay içerisinde kontrol muayenesini yaptıran hastaların aylığı kesildiği zamandan itibaren yeniden bağlatılıyor.  

Heyet tarafından belirlenen tarihe göre her sene olacak biçimde muayene yapılabiliyor.Engelli kontrol muayenesi ve emeklilik kontrol muayenesi sorgulama işlemi, e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here