ÖSYM Açıklama Yaptı 15 Dakika Mağdurlarına Kötü Haber

4 Mayıs 2017, 15:09

ÖSYM'nin bu yıl başlattığı bir uygulama olan 15 dakika kuralından dolayı sınava giremeyen adaylara bugün kötü bir haber geldi. ÖSYM'nin konu ile ilgili açıklaması...

2017 yılı içerisinde ÖSYM’nin uyguladığı tüm sınavlarda geçerli olan 15 dakika kuralı bazı mağduriyetlere sebep oldu. Sınav binasının sınava girme saatinden 15 dakika önce kapanması adayların binaya alınmamasıyla sıkıntılı anlar başladı. Önek olarak YGS sınavına hazırlanan ve sınava girememelerinin sebebi 15 dakika kuralının olması hem adayları hemde velileri üzdü.  gerekli yerlere şikayet dilekçeleri yazan adaylar, verilecek kararı bekliyordu. Ancak gelen karar adayların umudunu kırdı.

Telafisi Yok

ÖSYM’DEN yapılan açıklama;”, “Kurallara riayet etmiş adayların herhangi bir mağduriyete uğramasına yol açmadan yeni bir sınavın yapılmasının mümkün olmadığı” bildirildi. Ayrıca ÖSYM Yönetim Kurulu, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Yükseköğretim Geçiş sınavı’na yönelik tavsiye kararına ilşkin yapıaln diğer bir açıklama ise;Sınav binasına kılavuzda ilan edilen zamanda gelmiş ve sınavla ilgili tüm kurallara riayet etmiş olan adayların herhangi bir mağduriyete uğramasına yol açmadan yeni bir sınavın yapılması mümkün değildir.” değerlendirmesi yapıldı.

KDK’ ya başvuran mağdur adayların istediği tekrar sınav haklarının olmasına dair yapılan açıklama ise öğrencileri çok üzmüştür. 117 kişi bu durumdan dolayı verdikleri dilekçeler bakıldığında alınan kararın son şekli;

Tavsiye kararına yerindelik açısından bakıldığında, 15 dakika kuralı, yukarıda ayrıntılı olarak izah edildiği üzere, sınav güvenliğinin gereği gibi yerine getirilmesi ve sınav öncesi işlemlerin sınav başlamadan önce tamamlanması gerekçeleriyle hukukun genel ilkelerinden olan gereklilik, elverişlilik ve orantılılık ilkelerine uygun bir şekilde oluşturulmuş, idare tarafından tüm araçlarla kamuoyuna ve ilgililere zamanında duyurulmuş, sınava girecek tüm adaylara da yazılı olarak tebliğ edilmiştir.

Tüm bu açıklamalardan sonra 15 dakika kuralı sebebiyle sınava giremeyen adayalara tekrar sınav hakkının verilmeyeceği de açıkça belirtilmiş oldu.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.