MSB, yoklama yaptırmayan kişilerin idari para cezasıyla cezalandırıldıklarını hatırlattı. 2021 yılı içinde erteleme süresi dolan veya askerlik zamanı gelmiş olan ve erteleme hakkı bulunmayan kişiler, 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında yoklama yaptırmaları gerekiyor. Bu sürelerde yoklama yaptırmamış olan kişilerin ceza uygulamasına tabi tutulacağı açıklamasından sonra 2021’de yoklama kaçağı olmanın cezasının kaç TL olacağı merak edilmeye başlandı.

Askerlik yoklaması olmayan ve yoklamada olmadığı halde bahane sunan kişiler için kullanılan yoklama kaçağı tabiri, zorunlu askerlik görevini yapmamak olarak da biliniyor. Yoklama kaçağı olan kişilere idari para cezası uygulanıyor. Bu cezanın miktarı ise yıllara göre değişebiliyor.

2021 yılı yoklama kaçağı cezası ne kadar?

Asker Alma Kanunu’nun 24. Maddesi doğrultusunda idari para cezasıyla cezalandırılan kişilere iki ayrı ceza miktarı uygulanıyor. Yoklama kaçağı olan ve kendiliğinden gelen kişilere gün başına 5 lira, yakalanan kişilere ise gün başına 10 lira üzerinden ceza kesilmektedir. Cezalar, tebliğ edildikten sonraki 1 ayın içinde ödenmeli.

Yoklama başvurusu nasıl ve nereye yapılıyor?                 

Yoklama işlemleri askerlik şubeleri ve e-Devlet aracılığı ile yapılıyor. e-Devlet üzerinden giriş yapacak kişiler asal yoklama başvurusu linki aracılığı ile istenilen bilgileri doldurarak kimlikleriyle sağlık hekimlerinden yoklama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here