Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki birkaç gün boyunca etkili olacak olan hava durumu raporu ortaya çıktı. Hava durumu raporunda yer alan bilgiler ışığında Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi ‘nde etkili olacak olan toz fırtınası ile ilgili vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu. Yaşanacak olan toz fırtınasından dolayı vatandaşların zorunlu haller dışında mümkün olduğu sürece dışarı çıkmamaları gerekmektedir. Araçların yaşanan toz fırtınaları karşısında da dikkatli kullanılması son derce önem arz etmektedir. Hava durumu hangi şehirlerde tehlike arz ediyor? Sağanak yağış uyarısı da verilen şehirler ile bölgeler de belli oldu. Türkiye ‘nin genel hava durumu ile ilgili bilgiler Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Toz bulutuna karşı uyarı geldi

Doğu Anadolu Bölegsi ‘nin güneydoğu tarafında gerçekleşecek olan toz bulutu için vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarılar yapıldı. Ayrıca, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ‘nin de güney tarafları ile doğu tarafları için de benzer şekilde bir uyarı yapıldı. Sağanak yağışın etkisini göstereceği şehirler ise Karadeniz Bölgesi ‘ni kapsamaktadır.

Sağanak yağış tehlikesine karşın dikkatli olunmalı

Sağanak yağışlar Tokat, Osmaniye, Hatay ‘ın kıyı bölgesi, Van ‘ın kuzey tarafları ile doğu taraflarının da yanı sıra Doğu ve Orta Karadeniz Bölgesi ‘nde de etkili olacaktır. Yaşanmakta olan sağanak yağışlardan dolayı birçok vatandaşımızın da hayatını kaybettiği gerçeği bilinmektedir. Bu yüzden de alınacak olan önlemlerin büyük ölçüde can kayıplarını önleyeceği aktarıldı. Sağanak yağışlara sokakta yakalanan vatandaşların ise güvenli bir alanda beklemesi gerekiyor.