Meme kanserini teşhis eden sütyen’de çıktı!

4 Mayıs 2017, 23:49

Günümüzde kadınların korkulu rüyası haline gelen göğüs kanseri artık sütyen tarafından otomatik olarak algılanabilecek. Meksikalı genç mucit Julian Rios Cantu bu proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz süreçte Eva isimli meme kanserini teşhis eden sütyen projesi Küresel Öğrenci Girişimleri Ödüllerinde 20.000 $ değerindeki büyük ödülü kazandı. Üç arkadaşıyla geliştirdiği bu projeyi Higia Technology ismini verdikleri şirkette daha ileri taşıyabilmek için bütçeye sahipler.

KAN AKIŞINI HİSSEDİYOR

Aynı zamanda Meksika devlet başkanının sosyal medya üzerinden tebrik ettiği genç Julian Rios Cantu göğüs kanserini tespit eden sütyen projesiyle sükse yaratacağa benziyor. Çalışma prensibi ise göğüste yer alan tümörlerin kötü huylu olmasıyla birlikte artan kan akışına dayanıyor. Kan akışı hızlandıkça ısı artıyor.

Göğüs kanserini bulan sütyen ise bu kan akışını biosensörler yardımıyla ölçümlüyor ve kayıtları veri şeklinde saklıyor. Düzenli kullanım sonucunda ise veriler kan akışı ve sıcaklık değerlerine göre meme kanseri riski olup olmadığını kullanıcıya sunuyor.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.