İşte Türkiye’nin yerli savaş uçağının ilk görüntüsü!

4 Mayıs 2017, 23:36

Türkiye teknolojide hız kesmiyor. Yerli tank yerli araba derken şimdi de yerli uçak gündeme geldi ve ilk görüntüler ortaya çıktı.

İlk yerli savaş uçağı üretimi için 2011 yılında düğmeye basılıp tasarımsal anlamda adımlar atılmıştı. TAI olarak kısaltılan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından geliştirilen ilk konseptler ise göklere çıkmaya hazır.

Ankara’da yapılan test uçuşlarının ilkinde kanadında ay yıldız ve kuyruğunda TAI amblemi olan prototipler Anıtkabir üzerinde ufak bir test sürüşü gerçekleştirdi. Yeni yerli savaş uçağımız TF-X proje olarak Milli Muharip Uçak projesi kapsamında geliştiriliyor.

Temel amacın 2030 yılına kadar şu sıralar TSK envanterindeki uçakların neredeyse tamamını oluşturan F-16’ların ıskartaya kaldırılmasını kapsıyor. Böylece ilk savaş uçağımız belirlenen üretim hedeflenerek tüm envanterle değiştirilecek.

RAKİPSİZ TASARIM

FX-1, TFX C200 ve F-35 A arasında yapılan karşılaştırmalar ise tamamıyla silahları gövde içinde gizlenen TF-X savaş uçağını ön plana çıkarıyor. Radara yakalanmayacak olan aviyoniklerle üretilmesi ve 5.nesil savaş uçaklarıyla aynı segmentte yer alması ise bir başarı göstergesi olarak görünüyor.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.