İran’da Seçim Krizi Ahmedinejad Veto Yedi

21 Nisan 2017, 03:24

İran'da seçim krizi! İran'ın geçmiş dönem cumhurbaşkanlarından Ahmedinejad'da veto şoku!

Dünya gündeminde gözler, 19 Mayıs 2017 tarihi itibariyle İran’da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne çevirilmişken, adaylar birer birer açıklanmaya başlandı. Açıklanan adaylar arasındaki sürpriz isim, geçmiş dönem Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, seçimlerden yediği veto ise  gündemde bomba etkisi yarattı. Muhafazakar tarafın önemli ismi Ahmedinejad’ın seçimlere sayılı günler kala yaşadığı bu kriz ise ülkede muhafazakar kesimin tepkilerine neden oldu.

İran’da Seçim Krizi!

Muhafazakar tarafın dini liderlerinden Hamaney’in Hamid Bakayi’ye destek verilmesi konusundaki yönlendirmelerinin üzerine, beklenmeyen bir hamleyle Ahmedinejad ise Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne adaylığını açıkladı. Kurul tarafından veto yiyerek, Ahmedinejad’ın muhafazakar kesim tarafından gözden çıkarılması ise gözleri yenilikçi lider Hasan Ruhani’ye çevirdi. Muhafazakarların 2016 yılında aldıkları ağır darbenin sorumlusu olarak görülen ve İran’ı reformla buluşturan lider Ruhani ise 2013 yılında %50’nin üzerinde almış olduğu oylarla muhafazakar tarafa ilk darbeyi yapmıştı.

İran’da Reform Rüzgarları!

Muhafazakar lider Ahmedinejad’ın batıya karşı aldığı inatçı ve kapalı tavra karşılık, daha ılımlı ve yenilikçi bir anlayış benimseyen Ruhani, önümüzdeki seçimler için de favori aday olarak gösteriliyor. İran’da nükleer zenginleştirme krizini çözen ve bölgesel konularda söz hakkını arttıran lider, yapılan anketler sonucunda ise yine hükümetin başına gelecek gibi görünüyor.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.