IMF Türkiye İle İlgili Hedeflerinin Tutmamasının Şaşkınlık Yarattığını Açıkladı

22 Nisan 2017, 13:10

International Monetary Fund ( IMF ) Türkiye ile ilgili olarak hedeflerini ve 2017 Nisan ayındaki büyüme oranını açıkladı. Hedeflerin tutmamasının ise şaşkınlık yarattığı açıklandı!

Dünya genelinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar ülkemizde de etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Özellikle son yıllarda artış gösteren finansal risk ve turizmdeki kayıplarımız nedeniyle ekonomomizde büyük çaplı bir deformasyon meydana geldi.

Rusya ile ilişkilerdeki gerginlik, ABD’nin yeni başkan seçimi ve FED’in faiz arttırımı, Avrupa’nın tutumları… Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde 2017’nin ilk aylarında ekonomik olarak ciddi bir kayıp yaşamıştık. Sonrasında ise referandum süreci ve ülkede yaşanan terör saldırıları finansal riskin daha da yükselmesine yol açmış, Dolar otomatik olarak yükselişini sürdürmüştü. Bu ölçüde işszlik ile beraber dışa bağımlı üretimden kaynaklanan enflasyonun yükselişi de gündeme gelince işler karıştı. Referandumun sonrasında ise bir nebze durulan ekonomik dalgalanmalar IMF tarafından açıklandı.

IMF’DEN ŞAŞIRTICI AÇIKLAMALAR

Nisan ayı Dünya Ekonomik Görünüm raporunu paylaşan IMF, daha önce açıklanan Türkiye’nin büyüme oranını 2.90’dan 2.50’ye çekti. Raporde yer alan bilgilere göre işsizlik oranı ise 10.1’den 11.5’e yükseldi. Önceki yıllardaki raporlarını ele aldığımızda IMF’in DEG’te yer alan tahminlerin genellikle tutmadığı fark ediliyor.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.