Kabine Toplantısı sonrasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim kurulu ve Sağlık Bakanlığı tavsiyelerine uygun olarak kontrollü normalleşme sürecinin başlatılacağını söyledi. Alınan kararlarda, iller 4 şekilde sınıflandırıldı. Düşük,orta,yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandırılan illerde, normalleşme süreci farklılık gösterecek.  

Düşük riskli şehirler

-Ağrı

-Batman 

-Bingöl

-Bitlis

-Diyarbakır

-Hakkari

-Iğdır

-Mardin 

-Muş 

-Siirt

-Şanlıurfa

-Şınak 

-Uşak

-Van 

Orta riskli şehirler

-Adana 

-Afyonkarahisar

-Ankara

-Aydın

-Bartın 

-Bayburt

-Bursa

-Çankırı

-Çorum 

-Denizli

-Elazığ 

-Erzincan 

-Erzurum 

-Eskişehir

-Gaziantep

-Hatay

-Isparta

-Kahramanmaraş 

-Karabük

-Kars

-Kastamonu 

-Kırşehir

-Malatya

-Manisa

-Nevşehir

-Sivas 

-Tunceli 

-Yozgat

Yüksek riskli şehirler

-Antalya 

-Ardahan

-Artvin

-Bilecik

-Bolu

-Çanakkale

-Düzce

-İstanbul

-İzmir

-Karaman

-Kayseri

-Kırıkkale

-Kırklareli

-Kilis

-Kocaeli

-Kütahya 

-Mersin 

-Muğla 

-Niğde

-Tekirdağ 

-Yalova

-Zonguldak 

Çok yüksek riskli şehirler 

-Adıyaman 

-Aksaray

-Amasya

-Balıkesir

-Burdur

-Edine 

-Giresun 

-Gümüşhane 

-Konya 

-Ordu 

-Osmaniye 

-Rize 

-Sakarya 

-Samsun 

-Sinop 

-Tokat 

-Trabzon 

Koronavirüs ile mücadelede illere göre tedbirlerin ve normalleşme sürecinin farklılık göstermesi bekleniyor. Her hafta tablonun değişmesi ile birlikte uygulanacak tedbirler ve kısıtlamalar da farklılaşacak. 

Sokağa çıkma yasağı 4 saate çıkarıldı

Hafta içi akşam saat 21.00 ve sabah saat 05.00 aralığında sokağa çıkma yasağı bulunmaktaydı. Bununla ilgili olarak yayınlanan genelgede ‘ Hafta sonlarında düşük ve orta risk grubunda yer alan şehirlerimizde sokağa çıkma kısıtlaması,hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatlerinde uygulanacaktır. Yüksek ve çok yüksek risk grubunda olan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması,cuma 21.00- cumartesi 05.00 saatleri arasında cumartesi 21.00’da başlayıp pazar gününün tamamını kapsayıp pazartesi günü saat 05.00’da bitecek şekilde uygulanacak. Bu şehirlerimizde cumartesi günü 05.00-21.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak. 

Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacaktır. Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek olup 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimiz ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecektir’ denildi. 

Hayat Eve Sığar ( HES) Kodu uygulaması 

Yayınlanan genelge de düşük,ora ve yüksek risk grubuna giren şehirlerde, yeme-içme mekanları saat 07.00’dan 19.00’a kadar açık olabilecek. Açılacak olan yerlerde tedbiri elden bırakılmayacak, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulacak. Açılan mekanlarda %50 kapasite oranına göre müşteri alımı olacak.  Çok yüksek risk grubunda yer alan restoran,kafe tarzı işletmeler, saat 10.00-20.00 arasında paket servisi ya da gel-al tarzında hizmetler sunabilecek. Fakat mekan içerisinde müşterilerin oturmaları ve yeme-içmeleri yasak olarak devam edecek. 

Yeme-içme yerlerinin açık olduğu yerlerde HES kodu sorgulanması zorunlu olacak. HES kodu bulunmayan kişiler bu yerlerden faydalanamayacak. Belirlenen oturma düzeninde ve sosyal mesafeye uygun olarak oturulacak. 

Halı sahalar ve yüzme havuzları açılacak mı?

Düşük ve orta riskli şehirlerde HES kodu şartı ile saat 09.00-19.00 saatlerinde saha,yüzme havuzu vb yerlerin açılmasına karar verildi. Fakat bu yerlerde seyirci,misafir alımları yasak olacak. Yüksek ve çok yüksek riskli şehirlerde ise bu alanlar kapalı kalmaya devam edecek.

Nikah salonları açılacak mı?

Düşük ve orta risk bulunan illerde nikah salonları maksimum 100 kişi olacak şekilde hizmet verebilecek. Kişi başına en fazla 8 metrekare alan ayrılacak. 1 saatten fazla kullanıma izin verilemeyecek. Yüksek ve çok yüksek risk bulunan illerde ise 50 kişiyi geçmeyecek şekilde nikah salonlarının kullanımına izin verilecek. 

Bunların yanı sıra, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu meslek kuruluşları ve kooperatifler tarafından düzenlenen kişilerin toplanmasına sebep olan etkinliklere,düşük,orta ve yüksek riskli şehirlerde 300 kişi olmak şartı ile tüm tedbirler alınması kaidesiyle izin verilecek.  Çok yüksek risk grubunda yer alan şehirlerde ise bu etkinlikler ertelenecek. Ayrıca bu tür etkinlikler yapılmadan 3 gün önce valilik/kaymakamlıklara bildirilecek ve denetim yapılması sağlanacaktır. 

Aşı,normalleşme kararlarının alınmasını kolaylaştıracak!

 Covid-19 ile mücadele edilirken, alınan her türlü tedbire uyulmalı, temizlik,maske ve mesafe kurallarına uygun olarak hareket edilmelidir. Belirlenen tüm kurallara uyulduğu ve dışına çıkılmadığı sürece vaka sayılarında azalma ve normalleşme sürecinde hızlanmaya gidilecektir. Bildirilen genelge de bu konu ile alakalı olarak ‘ Bu çerçevede yürütülecek denetim ve faaliyetlerin etkinliği ve sürekliliği kadar aziz milletimizin bugüne kadar sergilediği sağduyulu ve fedakar yaklaşımını sürdürmesi de sürecin bir an evvel neticelenmesini doğrudan etkileyecektir. Aşılama programı kapsamında her geçen gün hızla artan aşılanan nüfus oranı ile beraber tüm illerimizde beklenen normalleşme kararlarının alınması daha da kolaylaşacak’ denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here