HDP Diyarbakır ve Adana Milletvekilleri Serbest Bırakıldı

21 Nisan 2017, 23:14

HDP'nin Diyarbakır ve Adana milletvekilleri Nursel Aydoğan ile Meral Danış Bektaş, tutuklu yargılandıkları dava sonucunda, serbest bırakıldı.

Şınak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma sonucu görülen davada, geçtiğimiz Kasım ayında tutuklanan Nursel Aydoğan ve Meral Bektaş’ın mahkemesi sonuçlandı.

Davanın ilk duruşmasının ardından yetkisizlik kararıyla Diyarbakır’a gönderilen dosyanın akabinde, HDP milletvekilleri Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti. Ardından önceki gün devam eden davanın 2. duruşmasında, örgüte üye olmak ve halkı suça yönlendirmek suçlamalarından yargılan milletvekillerine, tutuksuz yargılanma kararı verildi.

HDP Diyarbakır Ve Adana Milletvekilleri Serbest Bırakıldı!

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davaya, Silivri’den SEGBİS ile görüntülü katılan Nursel Aydoğan ve Meral Danış Bektaş’ın sırasıyla savunmaları alındı. Alınan savunmaların ardından, yurt dışına çıkma yasağıyla birlikte HDP milletvekilleri, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. HDP’li milletvekillerden Nursel Aydoğan’ın, Bursalı olduğunu ve 1977 senesinde üniversitede tanıştığı kürt sorunu ile vicdanının gerektirdiğini yaptığını ifade etmesiyle savunması oldukça dikkat çekti.

Aydoğan, savunmasına “1923 Anayasası korunsaydı kürt sorunu olmazdı” sözleriyle devam ederek, cezaevinde bulunmasının ise halka saygısızlık olduğunu dile getirerek tahliye kararını istedi. Söz konusu savunmaların ardından ise mahkeme heyeti iki milletvekilinin de tutuksuz yargılanması yönünde karar aldı.

 

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.