Elektronik Sigara Bağımlılığı Arttırıyor mu Zararları Ne

1 Mayıs 2017, 12:54

Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların tercih ettiği elektronik sigara göründüğü kadar masum olmadığı uzmanlar tarafından açıklandı.

Binlerce insanın ölümüne neden olan sigara bağımlılığından kurtulmak için birçok yöntem uygulanmaktadır. Sigara bağımlılığından kurtulmak için en iyi ve en doğru yöntemin uzman sağlık kuruluşlarından destek almak olduğunu belirten uzmanlar bağımlılıktan kurtulmak için yapılan yanlışları açıkladı. Sigara bağımlılığından kurtulmak için daha masum olduğu düşünülen Elektronik Sigara’ya yönlenen vatandaşların başka bir tehlikeyle karşı karşı olduğunu belirtti.

Elektronik Sigaranın Zararları

Elektronik sigara kullanarak sigarayı bırakan bağımlılar arasında yapılan araştırmaya göre bağmlılıktan kurtulmakta en önemli etkenin psikolojik olduğunu vurgulamışlardır. Elektronik sigara içerisindeki kansolejen maddeler ile elektronik sigaranın göründğü kadar masum olmadığı kanıtlanmıştır.

İçerisindeki sıvılardan alınan öneklerde tütünde olduğu gibi insan sağlığını tehlikeye atan anabasine, miyosmine ve betanicotrine maddeleri tespit edilmiştir. Elektronik sigaralarının nikotin bağımlılığını tetikleme ve nikotin zehirlenmesine yol açmasında yüksek risk bulundurmaktadır. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı elektronik sigarayı yasaklayacağı yönünde bildirimde bulunmuştur.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Yazıya 2 yorum yapılmış.

İstick Pico 1 Mayıs 2017

Madem zararlı, sağlık bakanlığı sigarayı yasaklasin.Paket başı aldigi 6.75 TL vergi geliri izin vermez ama…

Wismec rx2/3 - Mage RTA24mm 9 Mayıs 2017

Sigarayı elektronik sigara ile bıraktım 18 ay oldu 540 gün sigara içmiş olacaktım her gün banko 1 paket içiyordum, bıraktığımda içtiğim sigara kent switch 7 TL şuanda 10 TL hadi zam gelene kadar geçen fark ile ortalama 9TL olsun diyelim.
540 x 9 = 4860TL sigaraya para verecektim!
Sigaradan alınan vergi %65.25
4860 / 0,6525 = 3171,15 TL ben devlete vergi verecektim.
Yani Sigaradan.. Şirketlerinden Çok, Devlet Vergi Yolu İle Kazanıyor!
Şimdi… Siz devlet olsanız empati kurun(?) Benim gibi aktif olarak sigara içen bir vatandaşa sigarayı bıraktıran, elektronik sigarayı yasaklar mıydınız? Yasaklamaz mıydınız?
Cevap: Kazançlı çıkmak için evet yasaklardım ama vatandaşımın sağlığını düşünürsem hayır yasaklamadım aksine destek verirdim şuan ki İngiltere yönetimi gibi…