İDEF’21 15. Uluslararası Savunma Sanyii Fuarı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Sanayiisinde gelinen noktayla ilgili bilgilendirme yaptı.

Bağımlılığımızı azalttık!

Konuyla ilgili açıklama yapan Erdoğan, “Savunma sanayiinde dışa bağımlılık oranımızı %80’den 20’li seviyelere indirdik. Başarısını sahada bilfiil ispat eden SİHA araç tasarım, üretim ve satışı konusunda dünyadaki ilk üç dört ülkenin içindeyiz” ifadesini kullandı.

Bu bir devrimdir!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin savunma konusunda geliştirmiş olduğu bütün imkanları paylaşmaktan mutlu olduğu bir ülke olduğuna dikkat çekerek, “Bizler asla savunma sanayi konusunda ki münasebetleri sıradan bir ticari ilişki olarak görmedik, görmüyoruz” dedi. Aynı zamanda ülkemizin savunma sanayii alanında son 19 senede tam anlamıyla devrim yaptığını belirterek, “Türk savunma sanayinin dışa olan bağımlılığının azaltılması amacı ile çıkmış olduğumuz bu yolda çok şükür oldukça iyi bir yere geldik. Savunma sanayimiz artık dünyanın ilk 100’ü arasında olan ana yüklenicileri, gelişmiş kabiliyetleri bulunan alt yüklenicileri, KOBİ’leri, araştırma kuruluşları, üniversitelerinin sayesinde geniş bir alanda kendisine has ürünlerine sahip bir pozisyonda yer aldı. Bütün bu gayretler sonucunda savunda sanayisi alanında dışa bağımlılık oranımızı indirdik” ifadelerini kullandı.