CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke Kimdir Neden İstifa Etti

6 Mayıs 2017, 17:30

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, parti içi görevlerinden istifa etti. Selin Sayek Böke kimdir ?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve sözcüsü olan Selin Sayek Böke, Fırat Kalkanı operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Cumhuriyet Halk Partisi Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü olan Selin Sayek Böke parti içi görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Mevcut yönetim anlayışının bir parçası olmak istemediği için istifa ettiğini açıklayan Selin Sayek Böke aldığı süpriz kararı ile gündeme bomba gibi düştü.

NEDEN İSTİFA ETTİ

“Bu görevin gerekleri partinin karar organlarında ısrarla dile getirilmiş olmasına rağmen, atılması gereken adımlar 16 Nisan gecesinden başlayarak gereken siyasi kararlılık ve netlikle atılmamıştır. Öte yandan, ‘hayır’ iradesini temsil eden en güçlü siyasi aktör olması gereken CHP’ye hakim olan yönetim anlayışı, demokrasi paydası etrafında birleşen milyonların sesini güçlendirmek yerine, parti içi demokrasiyi ve kurumsal yapıyı tartıştıran tutumlar sergilemiştir. Sosyal demokrat bir partide, parti yönetimlerinin görevi parti kurullarına siyasi ve disiplin kararlarını dayatmak değil, partideki farklı fikirleri sağlıklı bir biçimde karar süreçlerine dahil etmek ve parti kurullarını etkin çalıştırmaktır.”

“Katılımcı demokrasiye, sosyal demokrasinin evrensel prensiplerine inanan ve Türkiye’nin özgürlükçü demokrasiye kavuşmasının yolunun bu değerlerden geçtiğini düşünen bir siyasetçi olarak, gelinen noktada mevcut yönetim anlayışının parçası olmayı uygun bulmuyorum. Bu sebeple CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerimden istifa ediyorum

“Birbirini ezen değil birlikte çoğalan bir CHP siyasetinin, ayrışan değil bütünleşen bir Türkiye’nin de temeli olacağına inancımla seçilerek gelmiş olduğum Parti Meclisi üyeliği ve milletvekilliği görevlerimi layıkıyla yerine getirmeye devam edeceğim”

Selin Sayek Böke Kimdir ?

Selin Sayek Böke 1972 Ankara doğumludur. TED Koleji Lisesi’ni başarı ile bitirdikten sonra ODTÜ Üniversitesi İktisat Bölümü’nü okumuştur. Duke Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktorasını yapmıştır. Bentley College’da iki yıl Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra, IMF’nin Washington DC Ofisinde iki yıl Ekonomist olarak çalışmıştır. İleri dercede İngilizce bilen Selin Sayek Böke, Hazran 2015 Türkiye Genel seçimlerinde CHP’nin İzmir 1. Bölge Milletvekili adayı olarak siyasi hayatı başlamıştır. Evli ve iki çocuk annesi olan Selin Sayek Böke, istifası ile çok konuşuldu.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.