Başbakan Binali Yıldırım: Türkiye Irak’ta Suriye’de Devlet Kurulmasına İzin Vermez!

30 Eylül 2017, 02:51

Başbakan Binali Yıldırım'ın gerçekleştirdiği konuşmada üzerinde durduğu Kürt Devleti oluşumu uluslararası medyada büyük yankı uyandırdı.

Son dönemlerde özellikle Irak topraklarında meydana gelen bir takım süreçler Türkiye’de politik açıdan çeşitli önemli gelişmelere sebep oldu. Bu anlamda demeçler veren hükümet yetkilileri ise çok önemli konulara parmak bastılar. Özellikle geçtiğimiz saatler içerisinde Başbakan Binali Yıldırım’ın Çorum’da katıldığı etkinlikler esnasında verdiği demeçler ulusal basında ve uluslararası basında yankı uyandırdı. Irak’ta gerçekleştirilen referandum ile ilgili demeçler veren Başbakan Binali Yıldırım, konu ile alakalı sert çıkışlar yaptı.

2023’E YÖNELİK ATIFLARDA BULUNDU

Türkiye’nin 2023, yani 100. yıl hedeflerine yönelik olarak bu gerçekleşen faaliyetlerin bir baltalama tutumu olduğuna işaret eden Başbakan Binali Yıldırım, bölgede oluşturulmaya çalışılan kaos ortamının Türkiye’nin 2023 planlarına zarar vermeye yönelik olduğunu vurguladı. Ak Parti’nin 100. yıl hedeflerine yönelik olarak gerçekleştirilen bu faaliyetlere yönelik önemli ölçüde önlemlerin alındığına da değindi. 

REFERANDUM GAYRİMEŞRUDUR

Kuzey Irak’ta yapılan referandum çalışmasının gayrimeşru olduğunun altını çizen Başbakan Binali Yıldırım; Irak’ta ve Suriye’de girişilen bölücü davranışlar ile uydu bir devlet kurulmaya çalışıldığını ve bu çalışmaların bölgedeki huzuru kaçırmaya yönelik olduğuna değindi. Bu girişimlere Türkiye’nin kati suretle izin vermeyeceğine konuşmalarında yer veren Yıldırım, Suriye ve Irak sınırlarının güney kısımlarında dahi bir devlet yapılanmasına Türkiye tarafından izin verilmeyeceğini açıkladı. Bu bölgelerde yaşayan Kürt, Arap ve Türkmen vatandaşların herhangi bir şekilde rahatsız edilmesine müsade edilmeyeceğini de konuşmalarında beyan etti. Bu bölgelerdeki yöneticilerin ortaya koydukları tutumları ve takındıkları ihtiraslı tavırları eleştiren Başbakan, bu olaylar sebebi ile meydana gelecek olan olumsuzlukların hiçbir şekilde Arap, Türkmen ve Kürt bireylerin bedeli ödemeyeceğine dair de ifadelerde bulundu. Çorum’daki etkinliklerde konuşmalarını gerçekleştiren Başbakan Binali Yıldırım’ın bu demeçleri ile birlikte Türkiye’nin yakın tarihteki orta doğu politikaları da gündeme gelmiş oldu.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.