Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Referandum Sonucunu Değerlendirdi

17 Nisan 2017, 12:19

Avrupa Parlamentosu eski başkanı Schulz, anayasa değişikliği referandumunun sonucunu değerlendirdi.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı sistemi referandumunu değerlendiren Avrupa Parlamentosu eski Başkanı, ‘’Erdoğan’ın Türkiye olmadığını gösterdi.’’ dedi.  Schulz yaptığı açıklamaların devamında ise ‘’Demokrasi ve insan hakları mücadelesi sürdürülmelidir’’ diyerek konuştu.

Popüler sosyal medya ağı Twitter üzerinden bu paylaşımda bulunan Martin Schulz, değerlendirmelerini bu yönde yaptı.

4 maddenin hemen değişmesi ön görülüyor

Dün milyonlarca kişi anayasa değişikliği referandumu için oylarını kullandı. Yapılan sayımlar sonucunda ise çok az bir fark ile sistem değişikliğine gidilmesi kararı çıktı.

Yeni sistemin kabul edilmesiyle birlikte üç değişikliğin 2019 beklenmeden yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor. Yürürlüğe girmesi beklenen maddelerden ilk 4’ü ise şu şekilde;

  1. ‘Yargının’ bağımsızlığı ilkesine ‘tarafsızlık’ da eklendi.
  2. 550 olan milletvekili sayısı 600’e çıkarıldı.
  3. 5 olan milletvekili seçilme yaşı 18’e indi. Milletvekili adaylık şartlarından ‘askerliğini yapmış olmak’ çıkarıldı. ‘Askerlikle ilişiği olmayanlar’ (gençlerden askerlik çağına gelmemiş veya gelmişse erteletmiş olanlar) milletvekili adayı olabilecek.
  4. Partili Cumhurbaşkanı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partili Cumhurbaşkanı ile eski partisi olan Ak Partiye üye olabilecek. Hatta partiye üye olmak dışında partinin genel başkanı da seçilebilecek.

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.