2017 Babalar Günü Ne Zaman? Hangi tarihte?

4 Ağustos 2017, 21:02

Her yıl kutlanan en önemli özel günlerden Babalar Günü'nün hangi tarihte, ne zaman kutlanacağı yurt genelinde en çok sorulan sorular arasında yerini aldı.

Ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde ayrı bir yeri olan Babalar Günü için tarih yaklaşıyor. Bu anlamlı ve özel günün, ataerkil toplum yapısına sahip ülkemizdeki yerinin ayrı bir öneme sahip olmasının yanı sıra, ilk kez kutlanmaya başlanma tarihi de oldukça dikkat çekmektedir. Anneler Günü, Sevgililer Günü gibi özel günler ile birilkte dünya çapında ayrı bir önem arz eden Babalar Günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanmaktadır.

2017 Babalar Günü Ne Zaman?

Türk toplumunda aile merkezi kabul edilen babalara özel kılınan Babalar Günü, ilk kez 1910 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletinde kutlanmaya başlamıştır. Bir savaş gazisinin babasının emeklerine ithafen ona bir gün adamasıyla ortaya çıkan bu gün, 1966 yılında ise tüm dünyada kabul edilmiştir. Yapılan düzenlemeler sonucu Haziran ayının 3. Pazar günü olarak belirlenen bu günün, 2017 yılında ise kutlanacağı tarih 18 Haziran Pazar olarak belirlenmiştir.

 

“Burada beni ilgilendiren ne var?”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.